Białka Tatrzańska


Doskonały dojazd, bliskość Tatr, Gorców i Pienin oraz wiele regionalnych atrakcji sprawiają, że Białka Tatrzańska to jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości turystycznych na Podhalu. Znajduje się na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, tylko kilkanaście kilometrów od Zakopanego i Nowego Targu. Słynie z bardzo dobrych góralskich restauracji, wygodnych pokoi turystycznych oraz gościnnych gospodarzy. A przede wszystkim z kultywowanych podhalańskich tradycji. Mimo upływu lat wciąż widoczny jest tutaj autentyczny, żywy folklor góralski.

Ale dziś Białka Tatrzańska to również nowoczesność. Na ternie miejscowości oraz w bezpośredniej okolicy umiejscowione są stale rozwijające się kompleksy narciarskie z rozbudowaną infrastrukturą. Stoki są idealnie przygotowane, sztucznie naśnieżane, oświetlone. W okolicy znajdują się piękne trasy widokowe i biegowe. Poza sezonem zimowym miejscowość także tętni życiem. To właśnie tutaj mieści się słynna Terma Białka z zespołem basenów, saun i spa. Tu również zlokalizowana jest Kotelnica Białczańska, która oprócz oferty zimowej ma dla turystów wiele propozycji na inne pory roku. Okoliczne wzgórza spodobały się zwłaszcza paralotniarzom. W miejscowości usytuowane są liczne wypożyczalnie rowerów, quadów, samochodów terenowych, tor kartingowy, kręgielnia, park linowy. Przez cały rok organizowane są imprezy tematyczne i koncerty.

Będąc w Białce Tatrzańskiej warto też poznać jej ciekawą historię i np. odwiedzić piękny, drewniany kościółek pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Barokowa świątynia jest stałym punktem na mapie Szlaku Architektury Drewnianej. W okresie letnim w każdą niedzielę w kościółku odprawiane jest nabożeństwo. Inna atrakcja to słynna Droga Królewska. Wg legendy górale przeprowadzili tą trasą uciekającego przed Szwedami króla Jana Kazimierza. A jakie jeszcze historyczne tajemnice kryje miejscowość? Odkryjcie je razem z nami! Dom Wypoczynkowy Pod Litwinką zaprasza do Białki Tatrzańskiej.